- I KONFERENCJA O CHARAKTERZE SZKOLENIOWO – WARSZTATOWYM – 21.11.2023 – W RAMACH PROJEKTU: PIERWSZA POMOC WYZWANIEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – BLS (Basic Life Support)
Organizatorzy: Wydział Nauk o Bezpieczeństwie AWL & Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr w kooperacji z Zakład Socjologii Bezpieczeństwa i Edukacji IS UWr
ADRESACI: Kadra zarządcza, naukowo-dydaktyczna, administracja UWr i AWL oraz nauczyciele szkół sportowych i średnich z klasami mundurowymi, ratowniczymi i medycznymi
MIEJSCE: AULA A, BUD. INSTYTUTU POLITOLOGII UWR, KOSZAROWA 3, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego
Udział w konferencji wymaga REJESTRACJI do 16.11.2023(Zapisy kadry i administracji UWr):
https://forms.gle/8vgZSnCEfo7U7Tph6
– Zapisy kadry i administracji AWL oraz przedstawicieli szkół podstawowych i średnich na adres: sekretariat.wnob@awl.edu.pl lub tel 261 658 538, 261 658 374
Koncepcja projektu, który ma charakter cykliczny. Zapraszamy na drugą edycję projektu adresowaną tym razem nie tylko do kadry naukowo-dydaktycznej i administracji obu uczelni, ale w ramach realizacji III misji uczelni wyższych także do nauczycieli wrocławskich sportowych szkół podstawowych i średnich o profilach klas (mundurowych, ratownictwa, medycznych)w szczególności trenerów, nauczycieli wf. wydelegowanych przez dyrektora szkoły.
Projekt złożony jest z dwóch części konferencji o charakterze wykładowo-szkoleniowo-warsztatowym: I – BLS (Basic Life Support) 21.11.2023 na WNS UWr i II – Urazy – rodzaje, specyfika, zasady postępowania, której organizację planujemy na początku 2024 roku na terenie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Wiedza i konkretne umiejętności w zakresie reguł postępowania dotyczące zagadnień związanych medycyną cywilną z elementami medycyny pola walki jest w obliczu współczesnych zagrożeń obligatoryjna. Stąd zrodził się pomysł na opracowanie koncepcji i realizację tego projektu.
Obie konferencje realizowane w ramach niniejszego projektu będą złożone z dwóch paneli: wykładowego i szkoleniowo-warsztatowego. W konferencji może brać udział maksymalnie 60 osób, które na części ćwiczeniowej będą podzieleni na 6 grup szkoleniowych. Przy zapisach będzie obowiązywała kolejność zgłoszeń.
Osoby, które zdecydują się wziąć udział w obu konferencjach (obu panelach szkoleniowych) – po odbyciu szkoleń w ich ramach i przejściu pozytywnie testu (pisemnie) i zaliczeniu części praktycznej otrzymają ZAŚWIADCZENIE UKOŃCZENIA SZKOLENIA W ZAKRESIE PIERWSZEJ POMOCY (ZGODNIE Z PROGRAMEM).
PROGRAM – 21.11.2023
– PANEL WYKŁADOWY – AULA A, INSTYTUT POLITOLOGII WNS UWr, KOSZAROWA 3, WROCŁAW
– PANEL SZKOLENIOWY – SALA 2, BUD. BIBLIOTEKI WNS UWr, KOSZAROWA 3, WROCŁAW
9.00 – Powitanie władz rektorskich i dziekańskich UWr/AWL, Powitanie uczestników oraz przedstawienie programu – Prof. UWr dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź Uniwersytet Wrocławski, dr Beata Zysiak-Christ Wydział Nauk o Bezpieczeństwie AWL
9.15 – 10.45 PANEL WYKŁADOWY
1. Podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy dobrowolność czy obowiązek?
2. Łańcuch przeżycia oraz świadek zdarzenia/wypadku jako najważniejsze jego ogniwo
– Bezpieczeństwo własne oraz miejsca zdarzenia. Środki ochrony osobistej.
– Ogólna ocena poszkodowanego
– Wezwanie pomocy, numer alarmowy, informacje udzielane dyspozytorowi.
– Apteczka pierwszej pomocy oraz AED
3. Nagłe stany zagrożenia dla zdrowia i życia poszkodowanego
10.45 -11.00 PRZERWA
11.00 – 13.30 PANEL SZKOLENIOWY
1. Metody udrażniania dróg oddechowych.
2. Postępowanie z osobą nieprzytomną oddychającą oraz zastosowanie pozycji bezpiecznej i przeciwdziałanie wychłodzeniu.
3. Postępowanie z osobą (dorosły, dziecko) nieprzytomną, bez zachowanego oddechu. Prowadzenie RKO. Zadławienie i sytuacje szczególne.
4. Obsługa automatycznego elektrycznego defibrylatora AED.
Po szkoleniu zostanie przeprowadzone sprawdzenie umiejętności i skuteczności prowadzenia pośredniego masażu serca.

II KONFERENCJA – PIERWSZA POMOC WYZWANIEM DLA BEZPIECZEŃSTWA: URAZY – RODZAJE, SPECYFIKA, ZASADY POSTĘPOWANIA – 29.02.2024 ( II edycja projektu)
w imieniu Wydział Nauk o Bezpieczeństwie AWL & Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr w kooperacji z Zakładem Socjologii Bezpieczeństwa i Edukacji Instytut Socjologii Uniwersytet Wrocławski zapraszamy uczestników I części konferencji na jej drugą część w ramach II edycji naszego projektu pt.: PIERWSZA POMOC WYZWANIEM DLA BEZPIECZEŃSTWA: URAZY – RODZAJE, SPECYFIKA, ZASADY POSTĘPOWANIA.
Konferencja ma charakter informacyjno-szkoleniowo-warsztatowy dla kadry zarządczej, naukowo-dydaktycznej oraz administracji UWr i AWL
Termin konferencji: 29.02.2024r. (czwartek)
Godzina: 9:00 – 15:00
Miejsce: Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, ul. Piotra Czajkowskiego 109, Budynek Dydaktyczny nr 113, sala 0.005.
PROGRAM KONFERENCJI:
9:00 – część inauguracyjna (Dziekan WNOB prof. AWL dr hab. Wojciech Horyn & prof. UWr dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa UWr)
9:20 – słowo wstępu – Pierwsza pomoc w obszarze rozpoznawania i zabezpieczania urazów ważnym aspektem bezpieczeństwa (dr Beata Zysiak-Christ AWL)
9:30 – Wykład – Urazy i obrażenia warunkiem bezpieczeństwa – rodzaje i sposoby postępowania, (dr Beata Zysiak-Christ AWL)
11:30 – Warsztaty praktyczne – Sposoby postępowania w najczęściej występujących urazach (dr Beata Zysiak-Christ AWL, członkowie MCWKN AWL)
14:30 – Dyskusja (prof. UWr dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź, dr Beata Zysiak-Christ AWL)
Aby wyrazić chęć uczestnictwa w wydarzeniu należy wypełnić formularz rejestracyjny (tylko uczestnicy I części). Link wraz z zaproszeniem został wysłany do Państwa mailowo.
Ostatni dzień rejestracji to 16.02.2024r. Po tym dniu zostanie wysłany do Państwa mail z informacjami technicznymi dotyczącymi wejścia na teren Akademii Wojsk Lądowych oraz godziną zbiórki.
