„Najważniejszym celem wydarzeń realizowanych w ramach projektu #BEZPIECZNIE UWr jest edukacja środowiska akademickiego oraz otoczenia zewnętrznego uczelni w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz uwrażliwianie na różne typy zagrożeń występujące w bliższym i dalszym otoczeniu uczelni”,
co na łamach Przeglądu Uniwersyteckiego (NR 2–3 | 2019) podkreśliła prof. dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź (współorganizator cyklu konferencji #Bezpiecznie UWr, kierownik Zakładu Socjologii, Pełnomocnik Dziekana WNS UWr ds. Bezpieczeństwa oraz inicjatorka, autorka koncepcji i kierownik Centrum Studiów i Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego).
Cykl spotkań #BEZPIECZNIE UWr prowadzony jest od 2016 roku, stawia przede wszystkim na edukacyjny i informacyjny wymiar. Wykłady eksperckie oparte na doświadczeniu i długoletniej pracy naszych prelegentów (przedstawicieli służb i różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP) oraz warsztatowa forma spotkań naukowych – sprzyjają uwrażliwieniu zainteresowanych uczestników na współczesne zagrożenia i ich ewoluowanie nie tylko w wymiarze czasowo-przestrzennym. Przedstawiane podczas spotkań przypadki oraz sposoby radzenia sobie z problemami mają na celu nie tylko przekaz rzetelnej wiedzy, ale i dostarczenie zasobu gotowych wzorców zachowań i pożądanych postaw, podkreślając konieczność refleksyjnego spojrzenia na otaczający nas świat oraz potrzebę stałego aktualizowania wiedzy, w tym samoedukacji.
We współorganizację wszystkich dotychczasowych edycji zaangażowana była Kierownik Biura Karier – Dominika Buczkowska, Kierownik Działu Spraw Obronnych – płk Marek Sielski, Inspektor BHP UWr – Dawid Piekarski
oraz kadra Wydziału Nauk Społecznych UWr i Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii UWr. Kolejne edycje tylko w takim składzie i sukcesywnie poszerzanym o kolejnych ekspertów:)
12.04.2024 – #BEZPIECZNIE UWr 2024 -DNI OTWARTE WNS UWr – NOWY KIERUNEK STUDIÓW LICENCJACKICH – ANALITYKA SPOŁECZNA
W tym roku kolejna IX edycja #BEZPIECZNIE2024 zostanie zorganizowana w ramach Dni Otwartych WNS UWr 12.04.24 (piątek).
Program poniżej – będzie się działo
Zapraszamy studentów i uczniów ostatnich klas szkół średnich zainteresowanych studiami z zakresu nauk społecznych na UWr. 12.04 odbędzie się również promocja nowego kierunku studiów licencjackich w ramach Instytutu Socjologii UWr – ANALITYKA SPOŁECZNA, a w jego ramach 3 specjalności:
-ANALITYKA, ZARZĄDZANIE I EDUKACJA W BEZPIECZEŃSTWIE
-ANALITYKA DANYCH MIEJSKICH
-ANALITYKA DANYCH MARKETINGOWYCH
Zapraszamy – 12.04. 2024 godz. 10.00-12.00 WNS UWr ul. Koszarowa 3, WROCŁAW
W trakcie trwania wydarzenia działać będzie specjalne stoisko VR w ramach którego będzie można się wcielić w rolę „etycznego hackera” ( Odwrócony kurs cyberbezpieczeństwa)

#BEZPIECZNIE UWr 2023
VIII edycja #BEZPIECZNIE UWr 2023 – 25.04.2023 – WNS UWr
CENTRUM STUDIÓW I EDUKACJI NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA
UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO
&
CENTRUM PRERWENCJI TERRORYSTYCZNEJ ABW
W KOOPERACJI Z
Zakładem Socjologii Bezpieczeństwa i Edukacji Instytutu Socjologii UWr
Akademickim Biurem Karier UWr
oraz
Wydziałem Nauk Społecznych UWr
ORGANIZUJĄ
W RAMACH VIII EDYCJI PROJEKTU
#BEZPIECZENIE UWr 2023
————————————————————————————————————————————————————
KONFERENCJĘ EKSPERCKĄ
O CHARAKTERZE INFORMACYJNO-SZKOLENIOWYM
WIEDZA – BEZPIECZEŃSTWO – ZASADY – ZASTOSOWANIE
PROFILAKTYKA ANTYTERRORYSTYCZNA
DOBRE PRAKTYKI W DZIAŁANIACH DYNAMICZNYCH
25.04.2023 (WTOREK)
MIEJSCE: WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH UWr, AULA A
PROGRAM
10.15- 11.45 Misja edukacyjna oraz rola CPT w strukturze ABW
Zagrożenie terrorystyczne ze strony osób zradykalizowanych
Formy zdarzeń o charakterze terrorystycznym
Kampania 4U!
· Uważaj!- na obiekty (niebezpieczna przesyłka)/ osoby (masowy zabójca)
· Uciekaj!- reakcja na wybuchy, strzały
11.45-12.00 – przerwa
12.00-13.00
· Ukryj się!- postawa bezpieczna
· Udaremnij atak!- os. z niebezpiecznym narzędziem
· Powiadamianie służb o zagrożeniu.
LINK DO ZAPISÓW:
https://forms.gle/5mDF4Vt82dsuKjoW9

#BEZPIECZNIE UWr 2022
#BEZPIECZNIE UWr 2022 – 7 ed. KONFERENCJI EKSPERCKIEJ
ZAPRASZAMY 12 i 13.04 2022 on-line.
REJESTRACJA do 10.04 (niedziela do godz. 18.00, ilość miejsc ograniczona. Jesteś zainteresowany, nie zwlekaj z rejestracją):
Pierwszą konferencję z tego cyklu zorganizowaliśmy w 2016 roku w kooperacji z Administracją Centralną UWr oraz Biurem Karier UWr. W 2026 roku konferencja będzie obchodziła swoje 10-lecie. Jej celem jest uwrażliwiać, dostarczać wiedzy, edukować, zachęcać do permanentnego procesu aktualizowania własnej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa. Nie ma bowiem BEZPIECZEŃSTWA bez EDUKACJI.

#BEZPIECZNIE UWr 2021
W dniach 14-15.04 2021 odbyła się kolejna edycja konferencji eksperckich #Bezpiecznie UWr. Tematami przewodnimi była kondycja psychiczna społeczeństwa oraz cyberzagroż enia – dwie kluczowe kwestie związane z aktualną sytuacją pandemiczną na świecie i przeniesieniem naszego ż ycia społecznego, w tym osobistego, edukacyjnego i zawodowego do sieci.
Szczegóły wydarzenia na stronach www.cseb.uni.wroc.pl /zakładka Aktualności oraz stronie
Centrum na platformie społecznościowej Facebook @csebuwr
Cykl konferencji eksperckich #Bezpiecznie UWr organizowany jest od 2016 roku na UWr. Jego celem jest uwraż liwianie na zagroż enia i okazja do poszerzenia i/lub aktualizowania wiedzy o róż nych problemach/aspektach z zakresu bezpieczeństwa skierowana do całej społeczności nie tylko naszego uniwersytetu. Prelegentami są wysokiej klasy specjaliści instytucji bezpieczeństwa. Od lat aktywną współpracę w tym wydarzeniu prowadzimy z Administracją
Centralną UWr (m.in. Biurem Karier, Działem Spraw Obronnych, Działem Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony P-Poż .UWr), Katedrą Kryminologii i Nauk o Bezpieczeństwie WPAiE UWr, Zakładem Studiów nad Bezpieczeństwem ISM UWr, Zakładem Socjologii Grup Dyspozycyjnych, Zakładem Socjologii Edukacji UWr, a takż e Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Komendą Miejską Policji we Wrocławiu, Straż ą Graniczną, Służ bą Więzienną, Wydziałem Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i in. instytucjami. W tegorocznym #Bezpiecznie UWr 2021 dodatkowo partnerami konferencji był Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej, Wydział Nauk o
Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, Polskie Towarzystwo bezpieczeństwa Narodowego oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne.
Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zarejestrowało się do jej uczestnictwa ponad 100 osób.
Pierwszy dzień 14.04 poświęcony był aktualnej sytuacji związanej z pandemią, kondycją psychiczną, proaktywnością i przetrwaniem. Mowa była o psychoinfodemii, rezyliencji w praktyce i i różnych wymiarach przetrwania. Kwestię „Psycho-Infodemii” przedstawił dr Tomasz Witkowski (psycholog), „Rezyliencję w Praktyce” – Bernard Fruga (psycholog
zarządzania i biznesu), natomiast „Przetrwanie. Sytuacje kryzysowe. Jak przetrwać w aglomeracji mejskiej?” prof. dr hab. Stanisław Kędzia (geograf PAN) oraz kpt. Marcin Kalita (Wojskowy Ośrodek Szkolenia Kondycyjnego).
W drugim dniu szczególnie interesuący edukacyjnie był panel dotyczący tego „Co wie o nas Mr Google? Z udziałem Insp. Ryszard Piotrowskiego – Naczelnika Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP we Wrocławiu, biegłego Sądowego z dziedziny Cyberprzestępczości oraz Jakuba Olszty – biegłego sądowego z dziedziny Informatyki.
Interesującym dopełnieniem w aspekcie problematyki zakresu zarządzania percepcją było seminarium eksperckie mjr dr Damiana Szlachtera dot. „Działalności szpiegowskiej na terenie RP – kierunkach zagrożenia oraz możliwościach prawno-organizacyjne jego przeciwdziałania” i seminarium eksperckie z udziałem Prof. dr hab. Tomasza Aleksandrowicza WSPOL nt. „Cyberprzestrzeń jako obszar walki informacyjnej służb” Kolejne seminarium panelowe pt. „Cyberzagrożenia – nowe okoliczności – nowe „możliwości i ich konsekwencje” z udziałem ponownie:
Insp. Ryszarda Piotrowskiego – Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP we Wrocławiu, Biegły Sądowy z dziedziny Cyberprzestępczości, a także:
- Piotr Balcerzak – Dyrektor Zespołu Bezpieczeństwa Banków przy ZBP
- Jarosław Biegański – Doradca Zarządu w Zespole Bezpieczeństwa Banków ZBP
- Marcin Siemek – Kierownik Działu Bezpieczeństwa Grupy OLX
- Mariusz Tokarski – Kierownik Zespołu do współpracy z organami ścigania przy Grupie Allegro, było z kolei kontynuacją problematyki poruszanej w trakcie pierwszego panelu
(cyberzagrożeń)
Opisy wydarzeń są w postach na stronie Centrum na portalu społecznościowym FB.
W związku z dużym zainteresowan iem problematyką dotyczącą kondycji psychicznej i cyberzagrożeń oraz zarządzania percepcją w ramach Centrum zostaną uruchomione osobne moduły projektowe poświęcone tym zagadnieniom realizowane dwutorowo w ramach działalności eksperckiej (w tym badawczej, analitycznej i diagnostycznej) oraz edukacyjnej (seminaria, wykłady). Pierwsze seminaria wprowadzające odbędą się jeszcze w tym semestrze.
Prof. UWr dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź – organizator i moderator tegorocznego

#BEZPIECZNIE UWr 2020
#BEZPIECZNIE UWr 2019
2019 – #BEZPIECZNIE po raz czwarty, czyli na Uniwersytecie znowu bezpiecznie
Ponownie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii odbyła się kolejna – już czwarta edycja #bezpiecznie. 4 kwietnia konferencja poświęcona została tematyce: ,,Niebezpieczne pieniądze – hazard, znikający podatnicy”. To bardzo ciekawe, a zarazem nieco enigmatyczne zagadnienia, kolejny raz spotkało się z wielkim zainteresowaniem ze strony uczestników tego spotkania. Prelegentami tej części byli przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (Mariusz Czepielewski i Adam Pauch), którzy to przybliżyli uczestnikom m.in. historię hazardu, działania Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze gier hazardowych ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania nielegalnych gier na automatach, a także nawiązali do zagrożenia, jakim jest uzależnienia od hazardu w społeczeństwie. W kolejnej części konferencji zastępca Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, Jarosław Borawski, przedstawił mechanizmy oszustw w podatku od towarów i usług z udziałem znikających podatników, tzw. ,,słupów’’.
Motywem przewodnim konferencji z 18 kwietnia były stopnie zagrożenia terrorystycznego (Alfa, Brawo, Charlie, Delta) oraz procedury działania i zachowań w zależności od różnych typów zagrożeń na uczelni, które przybliżył pierwszy z prelegentów, dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, mł. insp. Wojciech Żmija. Kolejny gość, mł. insp. Wojciech Dudek, były Naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu, omówił typy zagrożeń na uczelni, procedury działania i zachowań. Ze strony UWr o bezpieczeństwie i obronności mówił płk Marek Sielski, kierownik Działu Spraw Obronnych. Aktywnym uczestnikiem konferencji był również mł. insp. Zbigniew Beczyński – były naczelnik ds. Przestępczości Narkotykowej KWP, obecnie wiceprezes Zarządu Komendantów Stowarzyszenia Policji Polskiej, który także podzielił się swoim wieloletnim i jakże bogatym doświadczeniem. Liczne pytania i komentarze ze strony uczestników wydarzenia, pojawiające się w trakcie każdego z wystąpień wyraźnie pokazywały, że omawiana tematyka ma bardzo ważne znaczenie dla funkcjonowania uczelni i istnieje uzasadniona konieczność ciągłej edukacji całej społeczności akademickiej w tym zakresie – oprócz studentów, także kadry naukowo-dydaktycznej, administracji i kadry zarządzającej uczelnią.


#BEZPIECZNIE UWr 2018
2018 – Bezpieczny Uniwersytet, czyli #BEZPIECZNIE po raz trzeci
Tym razem konferencja, zorganizowana 29 maja na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego poświęcona została tematyce cyberbezpieczeństwa i RODO. Na wstępie, dzięki krótkiej filmowej ekranizacji – mogliśmy powrócić pamięcią do poprzednich edycji naszych spotkań.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji były zagrożenia związane z Internetem, obecnością w cyberprzestrzeni, korzystaniu z nowych technologii, pozostawiania śladów swoich działań, które niestety często przez naszą niewiedzę, a nawet bezmyślność i naiwność mogą prowadzić do wielu zagrożeń w naszym najbliższym otoczeniu. Chyba śmiało można stwierdzić, że większość z nas na co dzień jest aktorem w wirtualnej rzeczywistości. Z czym zatem może wiązać się taka aktywność? Jakie konsekwencje mogą przynieść niezbyt przemyślane, a dobrze znane nam – dzielenie się fragmentami swojego życia, czy udostępnianiem danych, które w momencie trafienia w niepowołane ręce mogą doprowadzić do niebezpieczeństwa i zagrożeń na wielu płaszczyznach. Oprócz czysto teoretycznych aspektów, kolejny raz mieliśmy możliwość zapoznać się z pomysłowością działań zorganizowanych grup przestępczych, do których nawiązywali nasi eksperci, jak i po raz kolejny wyjść z większą świadomością oraz wachlarzem gotowych działań i postaw, służących zapewnieniu sobie większego bezpieczeństwa i uważności na to, co może czyhać na nas za rogiem…
Wśród organizatorów konferencji, a jednocześnie i prelegentów znaleźli się: prof. B. Wiśniewska-Paź (WNS UWr), dr A. Chajbowicz (WPAE UWr), D. Mroczyński (WPAE UWr), Ł. Raczkowski (Komenda Miejska Policji), mł. insp. R. Piotrowski (naczelnik Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu), prof. M. Jabłoński (WPAE UWr) oraz dr K. Wygoda (WPAE UWr).

#BEZPIECZNIE UWr 2017
2017 II edycja #BEZPIECZNIE – cyklu spotkań edukacyjnych i informacyjnych ze służbami militarnymi i paramilitarnymi
Druga edycja #BEZPIECZNIE również dostarczyła uczestnikom niemałych wrażeń rodem z filmów akcji.
22 marca
na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr można było wziąć udział w symulacji wzięcia i odbicia zakładników porwanych przez terrorystów. Uczestnicy wydarzenia mieli rzadką okazję obserwować pracę specjalnej grupy interwencyjnej składającej się z funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji, Zespołu Interwencji Specjalnych Grupy Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu – Strachowicach i Służby Więziennej oraz zobaczyć działania policyjnych negocjatorów. Ciekawym i wzbogacającym elementem inscenizacji była również z pewnością prezentacja działań wyspecjalizowanego ratownictwa medycznego.
Moderatorami tego spotkania byli: mjr rez.dr inż. Jarosław Stelmach – Safety Project, mjr Leszek Kołtun specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu, policyjni negocjatorzy: aspirant Sławomir Błasiak oraz podkomisarz Bartłomiej Maniakowski, którzy na bieżąco komentowali rozwój sytuacji, zwracając uwagę na bezpieczne zachowania w sytuacjach zakładniczych.
5 kwietnia
w tym dniu na Wydziale Nauk Społecznych, poświęconym różnym rodzajom zagrożeń na terenie uczelni oraz bezpiecznej ewakuacji można było zobaczyć w akcji m.in. strażaków oraz dowiedzieć się, jak reagować w sytuacji zagrożenia w miejscu publicznym, a także obserwować symulację rozbrajania ładunku wybuchowego. Zdecydowanie ta część dostarczyła wszystkim uczestnikom mocnych emocji i skoku adrenaliny, ale i zapewniła niezapomniane wspomnienia, a przede wszystkim wiedzę nt. tego, jak zachować się w tak stresujących sytuacjach, zachowując świadomość i zimną krew. Oprócz części pokazowej, uczestnicy spotkania mieli też okazję porozmawiać z profesjonalistami i uzyskać szczegółowe informacje o tym, jak rozpocząć karierę w służbach mundurowych, a także poznać tajniki codzienności pracy w Jednostkach Specjalnych dzięki gościom z Ośrodka Szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów. Organizatorami #bezpiecznie – poza Uniwersytetem Wrocławskim – byli: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna oraz Centrum Ratownictwa.

#BEZPIECZNIE UWr 2016
ROK 2016 – I tutaj wszystko się zaczęło…

Pierwsza edycja spotkań z przedstawicielami służb mundurowych z cyklu #Bezpiecznie podzielona została na 4 dni.
8 kwietnia
Pierwszy dzień powinien być niezłą frajdą dla osób chcących poznać sekrety i tajemnice postępowania służb rodem z amerykańskich seriali kryminalistycznych. „Kryminalny Wrocław”, bo taką właśnie nazwę nosiło pierwsze spotkanie – miało miejsce 8 kwietnia 2016 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie nadkomisarz Edward Polakiewicz z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji podzielił się tajnikami pracy specjalistów. Uczestnicy byli świadkami specjalnie zorganizowanego pokazu, podczas którego mogli dowiedzieć się i przede wszystkim zobaczyć na własne oczy, na czym polega kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia, jak wyglądają poszczególne etapy oględzin miejsca przestępstwa i sposoby zabezpieczania śladów. Oprócz części pokazowej, dla uczestników czekał zespół biegłych, którzy odpowiadali na pytania dot. specyfiki pracy i badań kryminalistycznych.
Inauguracyjny dzień wzbogacony został także o kolejny szkoleniowo – warszatowo – edukacyjny walor, który dostarczył nam szerokie spectrum wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Pod opieką instruktorów (ratowników medycznych) z Centrum Ratownictwa, uczestnicy mieli możliwość poznać procedury, w jaki sposób rozpoznać sytuację zagrażającą zdrowiu i życiu, ocenić stan poszkodowanego i udzielić mu pomocy.
22 kwietnia
Tematami drugiego spotkania z cyklu #bezpiecznie przygotowanymi we współpracy z Komendą Miejską Policji, Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej były: praca i kariera w służbach mundurowych, zachowanie na wypadek pojawienia się tzw. „Active Shootera”, a także omówienie problematyki nielegalnej imigracji. O etapach rekrutacji, zaprezentowaniu charakterystyki kandydatów oraz omówieniu wymogów formalnych, jaki należy spełniać, by ubiegać się o miejsce w służbach mundurowych opowiadali przedstawiciele Policji oraz Straży Granicznej w osobie asp. Dariusza Wareckiego z Wydziału Kadr Wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji oraz Zastępcy Komendanta Placówki Straży Granicznej Wrocław-Strachowice – mjr Andrzeja Domalewskiego. Ciekawymi szczegółami swojej pracy, jak i osobistymi doświadczeniami z pracy „w terenie” podzielili się funkcjonariusze pełniący czynną służbę: asp. szt. Krzysztof Mędrzejewski z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych KMP Wrocław wraz ze swoją czworonożną „partnerką” – Olką oraz sierż. Jakub Gimzicki z Wydziału Prewencji i Patrolowego Wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji. O żmudnej służbie wrocławskich śledczych opowiadała ekspert Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KMP Wrocław – podinsp. Joanna Denys, natomiast miłośnicy szybkiej i niebezpiecznej jazdy mogli wsłuchać się w prelekcję asp. Marka Drzały z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Wrocław.
Kolejnym prelegentem, który podjął się omówienia problemu niezwykle trudnego i znanego najczęściej z medialnych doniesień, czy kinowych produkcji tematu: „Active shootera” był płk dypl. w st. sp. Marek Sielski, niezwykle doświadczony oficer, uczestnik misji wojskowych, wieloletni dowódca i pasjonat zagadnień militarnych, a obecnie od wielu lat Kierownik Działu Spraw Obronnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pan Pułkownik z niesamowitą precyzją podjął się zaprezentowania charakterystyki napastnika oraz uświadomienia zasad zachowania na wypadek takiego ataku, rozbijając poszczególne etapy na czynniki pierwsze.
Na zakończenie dnia pełnego wrażeń i istotnej wiedzy, temat nielegalnej imigracji poruszyli przedstawiciele Straży Granicznej, którzy to w swej prezentacji szczegółowo omówili aspekty nienaruszalności granicy państwowej, mechanizmów zapewniania jej bezpieczeństwa, odwołując się przy tym do prawnych i humanitarnych aspektów zjawiska nielegalnej imigracji.
13 maja
Dzień trzeci poświęcony został bieżącym problemom ukazującym niebezpieczeństwa we współczesnym świecie. Młodzi ludzie często poszukują nowych bodźców, zatem tematyka zagrożeń, jakie związane są z sięganiem po dopalacze i narkotyki jest niesamowicie istotna. Zaprezentowaniu skutków takich działań, jak i przybliżeniu tego jakże niebezpiecznego środowiska poświęcona została pierwsza część spotkania. Natomiast dalsza część została zadedykowana problematyce oszustw przy użyciu nowych technologii. Jak można byłoby się domyślić – nowe technologie to nie tylko ułatwienie codzienności dla każdego człowieka – to także niesamowicie sprawne narzędzia i środki do coraz to bardziej błyskotliwych i niestety efektywnych oszustw i przestępstw.
20 maja
Ostatni dzień tegorocznej educji projektu #BEZPIECZNIE poświęcony został niemniej ważnymi tematami skoncentrowanymi wokół problematyki bezpieczeństwa w perspektywie socjologicznej, którą przybliżył prof. dr hab. Jan Maciejewski, kierownik Zakładu Socjologii Grup Dyspozycyjnych. Natomiast dalsza część spotkania zgłębiła tematykę zagrożeń terrorystycznych oraz handlu ludźmi.